Smażenie, pieczenie, gotowanie

Smażenie, pieczenie, gotowanie

Mięso łososia nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i poddane obróbce termicznej. Na surowo – można podać  tatar z łososia, mieszając zmieloną lub posiekaną rybę świeżą i wędzoną w dowolnych proporcjach,  z ulubionymi przyprawami i dodatkami lub sashimi – danie japońskie, składające się surowych plasterków polędwicy z łososia z sosem sojowym i chrzanem wasabi

Smażenie

To jedna z bardziej popularnych form obróbki termicznej. Smażenie łososia jest szybkie i wygodne. Ponieważ łosoś jest rybą tłustą, nie potrzebuje dużej ilości tłuszczu. Najlepiej smażyć go na bezwonnym oleju lub maśle klarowanym. Łososia przed obróbką termiczną nie panierujemy. Kładziemy go bezpośrednio na patelni. Zamiast zwykłej patelni możemy użyć patelni grillowej, którą tylko delikatnie natłuszczamy.

Najczęstszym błędem, który popełniamy, jest zbyt długie smażenie. Mięso staje się wtedy ciemne i suche. Pamiętajmy, że filety z łososia norweskiego smażą się błyskawicznie – potrzebują ok. 3 minut z każdej strony. Łososia zawsze smażymy skórą do dołu. Średni czas to ok. 3-4 minuty. Czas smażenia najlepiej kontrolować, patrząc, czy łosoś zaróżowił się do połowy i wtedy go odwrócić na drugą stronę, a następnie wyłączyć grzanie. Łosoś dojdzie sam. Pamiętajmy, aby rybę podczas smażenia odwracać tylko raz.

Pieczenie

Pieczony łosoś to niezliczona wprost liczba pomysłów na obiad! Można go upiec w brytfannie lub naczyniu żaroodpornym. Z dodatkiem ziół i cytryny lub z warzywami i sosami. Należy pamiętać, że jeśli łączymy łososia z warzywami wymagającymi dłuższej obróbki termicznej, np. ziemniaki – należy je wcześniej podgotować lub podpiec.

Wystarczy piekarnik i filet z łososia, aby w ciągu 20 minut stworzyć niezwykły obiad, łącząc rybę z dodatkami, które akurat mamy pod ręką – cytryną, czosnkiem, pesto, pomidorami, śmietaną. Wiele pomysłów na szybkie i proste dania  z piekarnika znajdziecie Państwo na stronie rybyznorwegii.pl

Łososia norweskiego możemy piec również w papierze do pieczenia, robiąc tzw. papiloty. Zawijając rybę z warzywami lub owocami szczelnie w pergamin smaki wspaniale się przejdą, a danie będzie niezwykle delikatne.

Łososia pieczemy albo w niskiej temperaturze – dłużej, lub krótko – w  wysokiej. To najlepszy sposób na soczyste i miękkie mięso. Suchy łosoś traci smak. Filet z łososia potrzebuje 20 minut pieczenia w temperaturze 175° C lub ok. 40 minut w temperaturze 80° – 90° C.

Grillowanie

Przy grillowaniu łososia postępujemy podobnie jak przy smażeniu i pieczeniu – uważamy, by nie wysuszyć i nie przepiec mięsa. Oczywiście wszystko zależy od stopnia nagrzania
i rodzaju grilla, ale kładąc filet pilnujmy, aby zaróżowił się do połowy (zawsze kładziemy go skórą do dołu), a następnie szybko go odwracamy. Podczas grillowania łososia odwracamy również tylko raz. Filety i steki potrzebują kilku minut z jednej strony, podobnie jak szaszłyki. Nadziewane łososiem warzywa należy grillować dłużej, tak aby były miękkie i upieczone.

Przy pieczeniu burgerów należy upewnić się, że grill jest mocno rozgrzany.

Jeżeli nie marynujemy łososia, a tylko go doprawiamy – zanim położymy go na grillu, należy natrzeć go olejem (lepiej sprawdzi się niż oliwa, gdyż jest bezwonny), posypać solą, pieprzem lub suchymi przyprawami. Piekąc łososia bezpośrednio na grillu, nie używamy świeżych ziół, które w kontakcie z gorącem, spalą się i mogą wysuszyć rybę. Jeżeli obawiamy się, że łosoś może wyschnąć podczas grillowania – przed grillowaniem włóżmy go do miseczki ze śmietaną. Łososia norweskiego można piec bezpośrednio na ruszcie lub na tacce aluminiowej. Doskonale sprawdzi się również folia aluminiowa oraz pergamin.

Jeżeli decydujemy się na pieczenie łososia w całości – ponacinajmy go delikatnie i w nacięcia włóżmy przyprawy lub ćwiartki cytryny. Dzięki temu łosoś będzie smaczniejszy i upiecze się szybciej.

Gotowanie

Bardzo ciekawym sposobem przygotowania łososia jest  „gotowanie bez gotowania”
w solance. Ryba powinna się dobrze ogrzać do głębi, nie tracąc nic ze swojej soczystości
i zwartej konsystencji. Woda powinna prawie wrzeć. Wtedy temperatura jest odrobinę niższa niż temperatura wrzenia, ok. 98°C.

  • Przygotowujemy plastry lub porcje fileta o równej grubości – kilka centymetrów.

  • Doprowadzamy do wrzenia wodę z dwiema łyżkami stołowymi soli i jedną łyżeczką octu lub cytryny na litr. Możemy dodać przyprawy i zioła.

  • Wkładamy łososia do wody, zagotowujemy, wyłączamy ogień i zostawiamy łososia na 8 - 10 minut.