Wszechstronny i pyszny

Wszechstronny i pyszny

Skrei ma niezwykle uniwersalne zastosowanie w kuchni. Można go smażyć, piec, gotować (także na parze) oraz suszyć. Każda forma obróbki termicznej podkreśli wspaniały smak i niezwykłą strukturę mięsa Skrei'a. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wskazówkami kulinarnymi.

Skrei uważany jest za najlepszy rodzaj dorsza na świecie! W krajach, w których jest znany, natychmiast podbija podniebienia smakoszy oraz serca szefów kuchni! Dlatego z taką niecierpliwością wszyscy czekają na nowy sezon Skrei'a! W czasie swojej długiej wędrówki Skrei buduje masę mięśniową. Jego mięso staje się niezwykle jędrne i sprężyste, o charakterystyczne strukturze płytkowej. Charakteryzuje się niezwykłym śnieżnobiałym kolorem.

Skrei'a można przygotować na wiele sposobów. Poniżej kilka najważniejszych porad kulinarnych:

Przed obróbką termiczną
Na 30 minut przed obróbką termiczną Skrei'a wyjmujemy z lodówki. Rybę można przyrządzać zarówno ze skórą jak i bez.

Smażenie
Skrei'a smażymy na oleju lub maśle zawsze najpierw skórą do dołu. Kiedy ryba zacznie odrywać się od patelni, przekładamy ją delikatnie na drugą stronę i smażymy przez ok. 2 minuty, zdejmując patelnię z palnika. Skrei'a smażymy  na bardzo dobrze rozgrzanym tłuszczu.

Pieczenie
Przed pieczeniem w piekarniku Skrei'a powinno się krótko obsmażyć na patelni – przez ok. 2 minuty, na oleju lub maśle, zawsze najpierw skórą do dołu. Następnie pieczemy w piekarniku nagrzanym do 140°C przez ok.  15 minut.

Poszetowanie
Kawałki Skrei'a delikatnie, za pomocą łyżki cedzakowej, zanurzamy w gotującej się wodzie z dodatkiem soli morskiej – na 1 litr wody ok. 3 dkg soli. Garnek zdejmujemy z palnika. Kiedy ryba stanie się śnieżnobiała – jest gotowa. Proces zajmie ok. 3-5 minut, w zależności od wielkości kawałków. W przypadku przygotowania większej ilości ryby – osączone z wody kawałki układamy przykryte folią w piekarniku nagrzanym do 40 - 50°C.

Solanka
Przygotowanie Skrei'a w solance sprawi, że mięso będzie jeszcze bardziej zwarte i sprężyste. Solanka – na 1 litr wody ok. 50 g soli. Wodę można zastąpić mlekiem – ryba będzie jeszcze delikatniejsza. Solankę gotujemy na wolnym ogniu, aż do całkowitego rozpuszczenia się soli. Następnie dodajemy skórkę  z cytryny lub/i  inne przyprawy. Do wystudzonej solanki delikatnie wkładamy Skrei'a na ok. 30 minut. Następnie wyjmujemy go i osuszamy papierowym ręcznikiem. Ryba może być poddana ostatecznej obróbce termicznej następnego dnia – najlepszą metodą będzie tu pieczenie.

Przyprawy
Aromat Skrei'a podkreślają m.in.: tymianek, pietruszka, skórka z cytryny. Przyprawy należy dodać dopiero pod koniec smażenia, przy zmniejszonej temperaturze. W ten sposób zachowamy oryginalny smak tej niezwykłej ryby.