Przejdź do treści głównej
Owoce morza z Norwegii

Dorsz

Norwegia nie stałaby się krajem, którym jest obecnie, gdyby nie jedna ryba — dorsz. To od niego wszystko się zaczęło. Znany z naturalnego smaku norweski dorsz to uniwersalny, zdrowy i solidny wybór dla całej rodziny. Poławia się go w zrównoważony sposób w zimnych i czystych wodach Norwegii.

Informacje żywieniowe

Dorsz może być źródłem najzdrowszego i najchudszego białka na świecie. Zawiera sporo białka, witamin A, D i B12, a także selenu, przeciwutleniaczy oraz kwasów omega-3. Jedna porcja obiadowa dorsza zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

Zasięg połowu

Dorsz przybrzeżny — fiordy i wybrzeża. Dorsz arktyczno-norweski żeruje w Morzu Barentsa, a tarło odbywa w obszarze od Finnmark po Stad (najważniejszym miejscem w tym okresie jest wybrzeże Lofotów). Dorsz hodowlany dojrzewa w farmach rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Norwegii.

Sezon

Sezon na norweskiego dorsza trwa cały rok.

Norweski dorsz atlantycki to biała ryba z rodziny dorszowatych. Ten gatunek dorsza woli zimniejsze wody niż jego kuzyni, jak na przykład dorsz pacyficzny. Największe zasoby dorsza na świecie znajdują się w wodach Oceanu Atlantyckiego w okolicach wybrzeża Norwegii. Dzięki temu mieszkańcy Norwegii stali się wytrawnymi rybakami. Doskonale opanowali także gospodarkę wodami oceanicznymi, a do tego stosują rygorystyczny i skuteczny system dbania o istniejące zasoby dorsza.
 
Norweskie wody są domem dla różnych rodzajów dzikich dorszy, zaliczanych do dorszy atlantyckich. Dorsz przybrzeżny jest mniej ruchliwy i spędza całe życie w płytkich wodach wzdłuż wybrzeża. Dorsz z rejonu północno-wschodniej Arktyki, znany również jako skrei, żyje w Morzu Barentsa na dalekiej Północy, lecz każdej zimy przebywa duże odległości, by odbyć tarło przy wybrzeżach Norwegii. To sprawia, że jest rybą dużą, chudą i dobrze umięśnioną. Wzdłuż wybrzeża Norwegii prowadzi się także hodowlę dorsza.
Norweski dorsz atlantycki od tysięcy lat jest źródłem utrzymania dla mieszkańców wybrzeża — nie tylko jako pożywienie, lecz także jako towar handlowy. Jedenaście tysięcy lat temu na wybrzeże Norwegii przybyli pierwsi osadnicy. Poszukiwali miejsc obfitujących w ryby i można śmiało stwierdzić, że znaleźli to, czego szukali. Szczególnie bogate były połowy dorsza, który po dziś dzień jest najważniejszym zasobem dla norweskiego rybołówstwa.
 
Dorsz często gości na obiadowym stole. Jego mięso jest delikatne w smaku i ma biały kolor. Można je łączyć z wieloma różnymi przyprawami i dodatkami. Dorsz jest bardzo uniwersalny — można go grillować, piec, gotować lub jeść na surowo w sushi. Co więcej, zawiera wiele ważnych składników odżywczych. Poza kwasami tłuszczowymi omega-3, witaminami i białkami jest również ważnym źródłem jodu.